یادگیری زبون جدید، یعنی قدم گذاشتن به یک دنیای ناآشنا و عجیب و غریب، اما این نباید شما رو بترسونه! هر کاری، راهی داره. تسلط بر یک زبون جدید، اون قدرها هم سخت نیس. اگه روش درستی در پیش بگیرین، می تونین هر زبانی رو به بهترین راه ممکن یاد بگیرین. یکی از زبونای شیرین و پُرکاربردی که خیلی از مردم به عنوان زبون دوم انتخاب می کنن، زبون فرانسویه. ما در مطلب زیر، یک راه و روش ۸ مرحله ای واسه یادگیری زبون فرانسه در خونه ارائه میدیم. اگه مصمم هستین که زبون فرانسوی رو یاد بگیرین، قدمای زیر رو عملی کنین تا اثر فوق العاده اونا رو روی نحوه ی صحبت کردن تون ببینین.

 

می خواید یادگیری زبون فرانسه رو شروع کنین؟ بسیار خوب! الان میلیونا زبون آموز در سراسر جهان، در حال یادگیری زبون فرانسه هستن پس شما در این راه تنها نیستین. می تونین سریع تر از چیزی که فکر می کنین، صحبت کردن به زبون فرانسوی رو یاد بگیرین. درست مثل هر زبون دیگری، بعضی از جنبه های زبون فرانسوی می تونه سخت باشه، اما به طورکلی یادگیری زبون فرانسه آسونه.

من در کمتر از یک سال پس از شروع یادگیری زبون فرانسه، مدرک B2 دریافت کردم. بعد واسه امتحانات سطح C آماده شدم و به سطح پیشرفته ی زبون فرانسوی رسیدم.

شمام می تونین این کار رو بکنین.

روش پیشنهادی من واسه یادگیری زبون فرانسه در خونه در ۸ قدم خلاصه می شه. شما چه یک فرد مبتدی باشین و چه چند سال مشغول یادگیری زبون فرانسه باشین، در هر صورت می تونین از این روش استفاده کنین. این قدما رو دنبال کنین تا بتونین خیلی زود فرانسوی صحبت کنین.

بیایید شروع کنیم.

قدم اول: عاشق زبون فرانسه شید

یادگیری زبون فرانسه در خونه با ٨ قدم موثر آموزشی

کلید صحبت کردن به زبون فرانسوی چیه؟ عشق! فرانسوی، زبون عشقه و شما واسه صحبت کردن به هر زبانی، باید عاشق اون زبون شید یا کمه کم یک دلیل واقعا محکم واسه آزاد نکردن اون در شرایط سخت پیدا کنین.

دلیل بزرگ شما واسه یادگیری زبون فرانسه باعث می شه در روبرو شدن با فرازونشیبای یادگیری این زبون جدید، بازم انگیزه داشته باشین. هر زمان که در یادگیری فرانسوی ناامید شدید، از خودتون بپرسید: «دلیل اصلی من واسه یادگیری زبون فرانسه چی بود؟» هرکسی دلیل خاص خودشو داره.

اینا چند دلیل واقعا خوب واسه علاقه مند شدن به زبون فرانسه هستن:

 • سفر کردن به کشورهای جور واجور؛ فرانسوی، زبون رسمی بیشتر از ۲۵ کشور دنیاست و در خیلی از کشورهای دیگر هم به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیره؛
 • حرف زدن با دوستان و افرادی که به زبون فرانسه صحبت می کنن؛
 • واسه مطالعه آثار ادبی سنتی فرانسوی (مثل آثار ویکتور هوگو، امیل زولا، الکساندر دوم اینکه و گوستاو فلوبر)؛
 • واسه ایجاد رابطه با افرادی که زبون مادری شون فرانسویه؛
 • واسه آشنا شدن با فرهنگ فرانسوی.

می خواید فرانسوی یاد بگیرین؟ دلیل شخصی و با معنی خودتون رو پیدا کنین و واسه ادامه دادن مسیرتون در سفر یادگیری زبون، از اون استفاده کنین.

قدم دوم: یک فرانسه ی کوچیک در خونه تون درست کنین

یادگیری زبون فرانسه در خونه با ٨ قدم موثر آموزشی

واسه اونکه درگیر زبون فرانسه شید، لازم نیس حتما در فرانسه زندگی کنین. شما می تونین در هر جایی که زندگی می کنین، خودتون رو با زبون فرانسوی محاصره کنین.

نکات زیر به شما کمک می کنن یادگیری زبون فرانسه در خونه رو واسه خودتون ساده تر کنین و در زبون فرانسه غرق شید:

 • تنظیمات زبون گوشی موبایل تون رو به فرانسوی تغییر بدین، می تونین همین کار رو با کامپیوترتان هم بکنین.
 • در شهرتون به دنبال افراد فرانسوی زبون بگردید. بیشتر شهرهای کوچیک و بزرگ دنیا، یک انجمن مخصوص فرانسوی زبانان دارن. شاید در شهر شمام اینجور انجمنی وجود داشته باشه.
 • فیلما و شبکه های فرانسوی زبون رو تماشا کنین. واسه سرعت بخشیدن به روند یادگیری زبون فرانسه، می تونین زیرنویس برنامه ها رو فعال کنین.
 • به رادیوی فرانسوی زبون گوش کنین. شما می تونین با گوش کردن به آهنگای فرانسوی، تا حد زیادی فرانسوی یاد بگیرین.

قدم سوم: کلمه نامه ی فرانسوی مخصوص خودتون رو بنویسین

یادگیری زبون فرانسه در خونه با ٨ قدم موثر آموزشی

اگه روی کلمات و عبارات فرانسوی مربوط به زندگی خودتون تمرکز کنین، فرانسوی رو بسیار سریع تر یاد خواهید گرفت. ضمنا موقع انجام گفت وگوهای واقعی به زبون فرانسه، میتونین درمورد خودتون صحبت کنین. واسه همین پیشنهاد می کنم یک کلمه نامه ی فرانسوی مخصوص خودتون درست کنین. این کلمه نامه، یه سری از کلمات و عباراتیه که مربوط به خودتون هستن.

پیشنهاد می کنم در صفحات ساده کلمه نامه ی شخصی تون، موارد زیر رو بنویسین:

 • ملی بودن تون رو مشخص کنین؛ مثلا من یک ایرونی هستم.
 • درمورد فعالیتای مورد علاقه تون توضیح بدین؛ مثلا من دوست دارم در اوقات فراغت بخونم.
 • دلایل تون رو واسه یادگیری زبون فرانسوی بنویسین؛ مثلا من می خوام فرانسوی یاد بگیرم، چون عاشق آثار ادبی سنتی هستم.
 • درباره شغل تون بنویسین؛ مثلا من یک معلم هستم.
 • اطلاعات جالب دیگری درمورد خودتون بنویسین؛ مثلا درباره زبونای دیگری که یاد گرفتین یا جایای خارق العاده ای که سفر کردین، بنویسین.

قدم چهارم: خجالت رو کنار بذارین!

یادگیری زبون فرانسه در خونه با ٨ قدم موثر آموزشی

اگه قبلا هیچوقت با صدای بلند به یک زبون خارجی صحبت نکرده باشین، ممکنه احساس ناجوری پیدا کنین. این مسئله درمورد زبون فرانسه بیشتر صدق می کنه، چون شامل صداهاییه که حتی در زبون انگلیسی هم وجود ندارن. اگه تابه حال فقط به یک زبون صحبت کردین، حرکت دادن لبا و زبون تون واسه ایجاد صداها و آواهای ناآشنا، ممکنه واسه تون راحت نباشه.

این مسئله مانع پیشرفت بعضی از زبون آموزان می شه. اونا از اینکه جملات رو غلط بگن یا دچار اشتباه شن، خجالت میکشن. با صحبت کردن به زبون فرانسه حتی در زمانی که احساس خجالت می کنین، می تونین به این ترس پایان بدین و زبون فرانسوی رو خیلی سریع تر یاد بگیرین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   یک رهبر واقعی چه فرقی با رهبران متوسط داره؟

قدم پنجم: از ترفندهای یادگیری زبون استفاده کنین

ترفندهای زبون، میانبرهایی هستن که به شما کمک می کنن یک زبون رو سریع تر یاد بگیرین.

اینا بعضی از ترفندهای مورد علاقه من هستن که به شما کمک می کنن فرانسوی رو سریع تر یاد بگیرین:

 1. روش سیستمای تکرار مکانی یا SRS: یک روش عالی واسه حفظ و یادگیری کلمات جدید، استفاده از فلش کارتای مجازیه. وسیله SRS مورد علاقه من، آنکی (Anki) است. آنکی یک نرم افزار فلش کارت رایگانه که به شما امکان می ده خودتون فلش کارتای جدید درست کنین. با استفاده از اون می تونین کلمه نامه ی فرانسوی شخصی تون رو به فلش کارتای مجازی تبدیل کنین.
 2. روش Mnemonics یا تقویت حافظه از راه تصویرسازی ذهنی: کاخ حافظه، یک راه مؤثر واسه حک کردن کلمات فرانسوی در مغزتونه.
 3. تکنیک پومودورو: اوقات مطالعه تون رو به جلسات ۲۵ دقیقه ای تقسیم کنین. این کار به شما تمرکز بهتری می ده پس می تونین در زمان کوتاه تر، چیزای بیشتری یاد بگیرین.

قدم ششم: با افرادی که زبون مادری شون فرانسویه، گفت وگوهای واقعی داشته باشین

یادگیری زبون فرانسه در خونه با ٨ قدم موثر آموزشی

مؤثرترین راه واسه یادگیری یک زبون جدید، اینه که از روز اول صحبت کنین. صحبت کردن با افرادی که زبون مادری شون فرانسویه، اثر خیلی بیشتری در یادگیری تون داره.

اما از کجا می تونین اینجور افرادی پیدا کنین؟ بسیار ساده س!. در هر جایی که زندگی می کنین، می تونین افرادی رو به شکل آنلاین پیدا کنین و با اونا زبون فرانسوی رو تمرین کنین. من واسه پیدا کردن افراد فرانسوی زبون، از روشای زیر استفاده می کنم:

 • italki: این اولین جاییه که واسه پیدا کردن فرانسوی زبانان بهش مراجعه می کنم. شما می تونین به طور رایگان، فردی پیدا کنین و زبون فرانسوی رو با اون تمرین کنین یا با قیمت مناسب در جلسات درس آنلاین شرکت کنین.
 • Meetup.com: این سایت یک شبکه اجتماعیه که امکان برگزاری جلسات آفلاین رو جفت و جور می کنه.
 • CouchSurfing: یکی دیگر از راه های مورد علاقه من واسه ملاقات با فرانسوی زبانانه.
 • HelloTalk: این برنامه رایگان موبایل به شما کمک می کنه فرانسوی زبانانی رو پیدا کنین که در حال یادگیری زبون مادری شمان.

قدم هفتم: از رابطای مکالمه ای استفاده کنین

مکالمها چیزی بالاتر از ردوبدل کردن حقایق رو و لازمن. وگرنه بسیار خسته کننده می شدن. مثلا گفت وگوی خشک و ساده ی شما با همکارتان می تونه به این صورت باشه:

+ «آخر هفته ات چه جوری بود؟»

– «خوب بود.»

+ «مال من خوب نبود.»

– «اونه!»

خسته کننده س، مگه نه؟

حاضرم شرط ببندم که شما به زبون مادری تون این جور صحبت نمی کنین. به احتمال زیاد شما به اطلاعاتی که می خواید ارائه بدین، عباراتی اضافه می کنین که حال روحی یا میزان نزاکت شما رو نشون میدن یا با ظرافت، موضوع مورد بحث رو عوض می کنین.

همون گفت وگوی بالا اما این بار به شکل طبیعی تر و با استفاده از رابطای مکالمه ای:

+ « آخر هفته ات چه جوری بود؟»

– «بد نبود، ممنون که پرسیدی. مال تو چه جوری بود؟»

+ «راستشو بخوای عالی نبود.»

– «متأسفم که این رو می شنوم. چه اتفاقی افتاد؟»

دیدید گفت وگو چقدر بهتر پیش رفت؟

هردو مکالمه از پایه اطلاعات یه جوری رو منتقل می کنن، اما مکالمه ی دوم از رابطای مکالمه ای استفاده می کنه. اینا عبارتای کوتاهی هستن که واسه طبیعی تر کردن گفت وگو به کار می رن تا جملات، ناموزون و بریده بریده به نظر نرسند.

رابطای مکالمه ای در گفت وگوی بالا عبارتند از: «ممنون که پرسیدی»، «مال تو چه جوری بود؟»، «»، «راستش» و «متأسفم که این رو می شنوم». اینا عباراتی هستن که مردم بارها در گفت وگوهای روزمره شون به کار می برن.

اگه شما این رابطای مکالمه ای رو در فرانسوی یاد بگیرین، گفت وگوهای شما کیفیت بهتری پیدا می کنن. شما می تونین توجه طرف مقابل رو جلب کنین و کاری کنین که جملات تون پخته تر به نظر برسن. با این کار، گفت وگوی طولانی تری دارین و پس بهتر به زبون فرانسه مسلط میشید.

قدم هشتم: روی جنبه های آسون فرانسوی تمرکز کنین

یادگیری زبون فرانسه در خونه با ٨ قدم موثر آموزشی

یادگیری زبون فرانسه، آسون تر یا سخت تر از هیچ زبون دیگری نیس. اما اگه فقط روی جنبه های سخت اون تمرکز کنین، ممکنه این مسئله رو به سرعت از یاد ببرین.

هروقت مأیوس شدید، درمورد دلایلِ ساده بودن یادگیری زبون فرانسه فکر کنین.

فرانسوی یک زبون ساده س!، چون:

 • برخلاف زبون روسی، حالتای فاعلی، مفعولی و چیزای دیگه ای به جز اینا نداره؛
 • برخلاف خیلی از زبونای آسیایی و آفریقایی، یک زبون نواخت بر نیس (در زبونای نواخت بر، واژگانی وجود دارن که با زیر و بَم شدن صدا، معنایشان تغییر می کنه)؛
 • لغات مشترک زیادی با زبون انگلیسی داره؛
 • از الفبای لاتین استفاده می کنه؛
 • برخلاف زبون آلمانی که سه نوع اسم داره (مذکر، مؤنث و خنثی)، زبون فرانسه فقط دو نوع اسم داره (مؤنث و مذکر).

این حقایق رو موقع یادگیری زبون فرانسه به خاطر بسپارید تا جنبه های سخت تر این زبون، اون قدرها هم بد به نظر نرسند.

همه کسائی که تابه حال یاد گرفتن به زبون فرانسه صحبت کنن (حتی فرانسوی زبانانی که در کودکی فرانسوی یاد گرفتن)، قبلا یک مبتدی بوده ان. همه اونا موفق شدن صحبت کردن به زبون فرانسه رو بیاموزند، پس شمام می تونین.

یادگیری زبون فرانسه در خونه با ٨ قدم موثر آموزشی

فقط باید تا جایی که ممکنه از کلمات فرانسوی استفاده کنین، هرچقدر می تونین خودتون رو در فرانسوی غرق کنین و از همه مهم تر، خودتون رو باور داشته باشین.

موفق باشین.

منبع : fluentin3months

(به مدت محدود)


دسته‌ها: آموزشی