به چه دلیل صحبت کردن به زبون انگلیسی این قدر مشکله؟ شما خیلی از کلمات رو بلدین، حتی بارها اونا رو شنیدین؛ با استفاده از تکنیکای جور واجور یادگیری این لغات رو تمرین کردین؛ شاید می تونین فکر کنین که چه می خواید بگید ولی لغات مورد نظر در دهن تون نمی چرخد؛ در این مقاله بررسی می کنیم که به چه دلیل این مهارتِ به ظاهر آسون، این قدر مشکل ایجاد می کنه؟ و راه هایی واسه یادگیری مکالمه زبون انگلیسی به شما معرفی می کنیم.

 

به چه دلیل یادگیری مکالمه زبون انگلیسی سخته؟

یادگیری مکالمه زبون انگلیسی با ۶ تمرین روزانه آموزشی

واسه جواب دادن به این سؤال، باید بدونین که یادگیری زبون از دو بخش تشکیل شده: ورودی و خروجی.

ورودی یعنی گوش دادن و خوندن –همه اطلاعاتی که به زبون انگلیسی جذب می کنین. خروجی یعنی نوشتن و صحبت کردن. بخش خروجی معمولا واسه افراد سخت تره، پس در این مقاله بیشتر در مورد این بخش صحبت می کنیم.

وقتی نوبت صحبت کردن می رسه و واسه بعضی افراد نوبت نوشتن، قفل کردن ذهن باعث کندی در صحبت کردن می شه. شما جمله ساده ای تو ذهن دارین، اما به دلیلی گفتن اون واسه تون بسیار سخت می شه؛ گویا زبون اصلا واسه گفتن اون نمی چرخد. حال ببینیم به چه دلیل این اتفاق میفته:

چون به اندازه کافی ورودی واقعی ندارین

وقتی که در جایی هستین که به زبون انگلیسی خیلی صحبت نمی شه و شما می خواید مکالمه ی انگلیسی یاد بگیرین، ممکنه دریافت ورودی واقعی به زبون انگلیسی سخت باشه. پس چه جوری می تونیم تقریبا مثل یک انگلیسی زبون صحبت کنیم؟

کتابای درسی -به همراه بقیه منابع آموزش زبون انگلیسی، واسه کسائی که زبون اول شون انگلیسی نیس – کاری می کنن که مکالمه زبون انگلیسی ساده تر و روان تر به نظر آید. در این منابع، اصطلاحات، زبون روزمره، لهجه، سرعت زیاد مکالمه و نکات غلط گرامری حذف می شن، تا درک آسون تری از زبون انگلیسی واسه شما ایجاد شه.

قبل اینکه تمرین مکالمه رو شروع کنین، باید تمرین درک زبون انگلیسی واقعی رو شروع کنین.

خوشبختانه، FluentU واسه همین هدف ساخته شده. FluentU ویدئوهای واقعی مثل مصاحبه، مکالمه، برنامه های خبری و سخرانیای انگیزشی درست می کنه و اونا رو به درسای زبون به شکل شخصی سازی شده در اختیارتون قرار می ده. کافیه شما فقط راحت بشینین و ویدئو رو به همراه زیرنویس اون نگاه کنین.

شما می تونین از وسیله یادگیری تعاملی مثل فلش کارتا و لیستای کلمه استفاده کنین. همه چیز شخصی شده تا با سبک یادگیری و سطح علم زبون انگلیسیِ شما هماهنگ باشه. سطح علم زبون انلگیسیِ شما از روی ویدئوهایی که تماشا کردین، تعیین می شه. این برنامه واسه تمرین مکالمه زبون انگلیسی بسیار مناسبه.

مهارت مکالمه از همه کمتر تمرین می شه

شاید شما کمتر مکالمه تمرین می کنین و ترجیح میدید موقع صحبت کردن، بیشتر ساکت باشین و گوش بدین. دلیلش شاید اینه که به اندازه کافی واسه صحبت کردن اعتماد به نفس ندارین. یا شاید به این دلیله که در خونه یا در کلاس زبون انگلیسی بیشتر زمان یادگیری شما واسه خوندن، نوشتن و شنیدن صرف می شه. اگه یک همراه مکالمه ی خوب نداشته باشین، یا اینکه در یک کشور انگلیسی زبون زندگی نکنین، تمرین کردن مکالمه زبون انگلیسی ممکنه خیلی سخت باشه.

واسه همینه که عموما، این نوع از خروجی کمتر از همه تمرین می شه. ممکنه فکر کنین مکالمه با افراد خیلی آسون باشه، ولی بیشتر مواقع این طور نیس.

مکالمه زبون انگلیسی ممکنه استرس آور باشه

یادگیری مکالمه زبون انگلیسی با ۶ تمرین روزانه آموزشی

خوب، حالا در جمعی قرار گرفتین که همه به زبون انگلیسی حرف میزنن. به حرفای اونا گوش میدید، می فهمید چه میگن و دوست دارین با اونا وارد مکالمه شید.

ولی وقتی باید صحبت کردن رو شروع کنین، اون قدر عصبی میشید که کف دست تون عرق می کنه. اگه کلمه ای رو اشتباه بگید یا غلط داشته باشین مردم چه فکری می کنن؟ اگه حرف شما رو نفهمند چه؟ اگه باعث شید مکالمه ای که تا قبل از این واسه افراد خوب بود سرد شه، چه می شه؟

همه اینا نکات عادی و قابل درکی هستن که باعث می شن موقع صحبت کردن نگران شید. این موضوعه که باعث می شه صحبت کردن، سخت ترین بخش زبون آموزی باشه. پس ناراحت این مسئله نباشید، طبیعیه. کارای زیادی هست که می تونین واسه غلبه به این مشکل انجام بدین.

شش راه واسه تمرین مکالمه زبون انگلیسی در هر روز

۱. از فناوری مورد علاقه خود استفاده کنین

پیشرفت فناوری باعث شده زندگی ما آسون تر شه. کارا، به ویژه یادگیری زبون انگلیسی با استفاده از فناوری، مفیدتر انجام می شن. مطمئنا می تونین بدون استفاده از فناوری هر کدوم از جنبه های زبون رو تمرین کنین (خوندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن). ولی رایانه، تلویزیون، گوشی هوشمند و تبلت به ما کمک می کنن تمرین یادگیری رو سرعت ببخشیم و کارا رو سریع تر و مؤثرتر بکنیم.

حال چیجوری می تونین واسه تمرین مکالمه زبون انگلیسی از فناوری کمک بگیرین؟

  • وقتی از گوگل استفاده می کنین، از گزینه «صحبت کردن» استفاده کنین. اگه به همراه دستگاه خود میکروفون دارین، مثلا گوشی هوشمند یا کامپیوتر، خیلی راحت می تونین از این مورد استفاده کنین. ببینین که گوگل حرف شما رو متوجه می شه و کلمات درست رو سر جای خود می نویسه یا نه.
  • کسی رو پیدا کنین که با اون به شکل آنلاین انگلیسی صجبت کنین، سایتایی مثل My Language Exchange واسه این کار مناسب هستن.
  • در skype با دوستان و اعضایی از خونواده که می تونن انگلیسی صحبت کنن، مکالمه کنین.
  • یادگیری مکالمه زبون انگلیسی با ۶ تمرین روزانه آموزشی

  • با استفاده از برنامه های پیام رسانی مثل WhatsApp چت کنین، و پیامای صوتی کوتاهی رو واسه دوستان به انگلیسی ضبط کنین.

۲. از سایت Verbling Community استفاده کنین

یادگیری مکالمه زبون انگلیسی با ۶ تمرین روزانه آموزشی

سایت Verbling Community چند گروه چت با اندازه های متفاوته. اندازه گروه ها به این بستگی داره که سازنده گروه اجازه حضور چند عضو رو بده. سازنده گروه می تونه سطح تواناییا رو تعیین کنه؛ به این معنی که افراد می تونن گروه هایی به وجود بیارن که واسه نیازای زبانی خودشون مناسبه. می تونن انتخاب کنن که دوست دارن با دو زبون آموز پیشرفته یا چار زبون آموز مبتدی صحبت کنن.

می تونین از این سایت به طور رایگان واسه صحبت با انگلیسی زبانان یا با زبون آموزان انگلیسی صحبت کنین. افراد اشتباهات شما رو درست می کنن و کسی قضاوت منفی در مورد اشتباهات شما نداره. همه زبون آموز هستن و شما رو درک می کنن.

موضوع بحثا آزاد هستن؛ در مورد هر موضوعی که می خواید، می تونین حرف بزنین. سازنده گروه هم می تونه موضوع بحث رو انتخاب کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   یک تکنیک ساده واسه مدیریت زمان

معمولا همه با سلام و احوال پرسی شروع می کنن، واسه همین، این بخش از مکالمه ی انگلیسی خیلی واسه تون آسون میشه. احوال پرسی کردن با مردم به زبون انگلیسی واسه تون مثل آب خوردن می شه!

کم کم که بیشتر و بیشتر حرف میزنین (بدون اینکه از اشتباهات خود خجالت بکشین)، می ببینن که مکالمه زبون انگلیسی شما خیلی پیشرفت کرده. پیشرفت در مکالمه، یعنی اینکه آماده هستین به مرحله بعدی برید و مکالمات پیشرفته تری رو شروع کنین.

۳. از Hello Talk استفاده کنین

Hello Talk یک برنامه متن-محوره که با استفاده از فرمت پیام رسانی، مکالمه زبون انگلیسی رو به شما یاد می گیره. در این برنامه، شما با انگلیسی زبانانی آشنا میشید که می تونین با اونا طبق تواناییای خود مکالمه داشته باشین.

هر زبانی رو می تونین واسه این برنامه انتخاب کنین. خوشبختانه بیشتر افراد مثل شما این برنامه رو واسه تمرین زبون انگلیسی استفاده می کنن. پس تعداد خیلی از افراد هستن که می تونین با اونا تمرین کنین. ولی اگه خواستین فقط صحبت کردن انگلیسی رو تمرین کنین، این برنامه چه جوری می تونه به شما کمک کنه؟

یک گزینه فوق العاده روی کیبورد هست که به شما اجازه می ده پیامای صوتی واسه بقیه بفرستید. اونا هم می تونن با پیغام صوتی به شما جواب بدن، اما اگه طرف مقابل جواب رو به شکل صوتی ارسال نکرد، خود برنامه می تونه این پیاما رو واسه شما بخونه. صدای برنامه خیلی روشنه و می تونه در تلفظ کلمات به شما کمک کنه.

۴. برنامه WordReference Dictionary رو دانلود کنین

یادگیری مکالمه زبون انگلیسی با ۶ تمرین روزانه آموزشی

WordReference ابزاری مناسب واسه زبون آموزانه. این برنامه بالاتر از یک فرهنگ لغته و فواید دیگری هم داره. مثلا هر جا برید با شما میاد. دیگر لازم نیس یک کتاب سنگین رو با خود حمل کنین و ساعتا وقت بذارین تا به دنبال کلمات بگردید. WordReference از بقیه برنامه های مثل بهتر عمل می کنه، چون دو ویژگی داره که به شما فرصت تمرین مکالمه می ده:

اول اینکه این برنامه کلمه ها رو واسه شما می خونه. این امکان به تلفظ شما خیلی کمک می کنه، اما واسه استفاده ی بهتر از این وسیله در جهت تقویت مهارت مکالمه ، باید کلمه رو دقیقا مثل تلفظ برنامه تکرار کنین. می تونین لهجه ی بریتانیایی یا آمریکایی رو واسه برنامه انتخاب کنین.

امکان دوم اینه که می تونین به آسونی لغات رو جست وجو کنین و ببینین که در یک متن چه جوری از این کلمات استفاده می شه. هر زمانی که به دنبال کلمه ای می گردین، برنامه هم معنی اون کلمه و هم یک جمله مثلا به شما نمایش می ده. این مثال فقط یک جمله ساده نیس، بلکه جمله های واقعی از تموم جهانه که به شما نشون می ده، این کلمه چه جوری مورد استفاده قرار میگیره. اینطوری هیچوقت در مورد استفاده ی درست از کلمه شک نمی کنین.

ضمنا، اتاقای گفت وگویی هستن که در اون زبون آموزان می تونن سؤالات خود رو از هرکسی در دنیا بپرسند و افراد جواب اونا رو می ده! می تونین به این اتاقای گفت وگو سر بزنین تا توضیحات انگلیسی زبانان در مورد استفاده از کلمات انگلیسی رو بخونین. این امکان به شما کمک می کنه، زمینه های فرهنگی در استفاده از کلمات رو فهمیده باشین.

همه این امکانات واسه تمرین صحبت کردن بسیار مناسب هستن چون می تونین جمله رو بلند واسه خودتون تکرار کنین یا می تونین زمانی رو به یاد بیارین که این جمله در جایی استفاده شده و شما متوجه نشدید که به چه دلیل این کلمه به کار رفته.

۵. روز خود رو مثل یک برنامه مستند تلویزیونی داستان کنین

بعضی وقتا می خواهیم از فناوریای دور خود فرار کنیم! نگران نباشید، روشای جالب و خلاقانه ی زیادی واسه تمرین مکالمه زبون انگلیسی، بدون استفاده از فناوری هست.

مثلا، تا حالا فکر کردین که اگه زندگی تون یک برنامه مستند تلویزیونی بود، چه می شد؟

در طول روز، با توضیح دادن کارایی که انجام میدید، مردم و مشکلاتی که با اونا روبرو هستین، می تونین مکالمه ی انگلیسی رو تمرین کنین. طوری با خود حرف بزنین که انگار میلیونا بیننده در مقابل شمان و دوست دارن در مورد زندگی شما بدونن. اگه چیزی در مورد بخشی از زندگی واسه تون سخت بود، در مورد این حرف بزنین که چه جوری شکست دادن اون مانع، واسه شما سخت یا آسون بود.

زمانی که آشپزی می کنین، توضیح بدین که چه می پزید و دستور پخت اون چیه. مرحله به مرحله پخت رو توضیح بدین و بگید به چه دلیل این غذا رو دوست دارین. وقتی یک برنامه ورزشی نگاه می کنین، سعی کنین اتفاقات مسابقه رو مثل یک گزارش گر واقعی توضیح بدین.

این تمرین مکالمه، هم جالب و هم مؤثر هستش. می تونین از اون واسه موضوعات مهمی که در طول روز بهش فکر می کنین، استفاده کنین. می ببینن که وقتی به کلمات احتیاج دارین چه تعداد از اونا رو می تونین به خاطر بیارین. می فهمید که کجا گیج میشید و کدوم نکات گرامری موقع صحبت کردن واسه شما سخت تره.

وقتی مجبورید حرف خود رو به خاطر این که لغتی رو به یاد نمی بیارین، قطع کنین؛ این کار رو نکنین و به جای اون مثل ای واسه توضیح اون معنی استفاده کنین. این به شما کمک می کنه خلاق تر شید. اگه شاید موقع حرف زدن قلم و کاغذ در دسترس دارین، کلمات و عبارتایی رو که فراموش کردین یادداشت کنین. بعدا می تونین اونا رو جست وجو کنین و در مکالمات آینده از اونا استفاده کنین.

فقط کافیه با لذت این تمرینا رو بکنین، اون وقته که می ببینن بدون اینکه خودتون متوجه باشین، صحبت کردن تون هم بهتر می شه.

۶. همه چیز رو بدون فکر کردن ترجمه کنین

این تمرینیه که می تونین در بخشای مختلفی از زندگی روزمره ی خود از اون استفاده کنین، درست مثل تمرین مستند تلویزیونی. وقتی این کار رو همیشه انجام میدید، واسه شما عادت می شه. عادت خیلی خوبیه، نه؟ مثلا دارین رانندگی می کنین و تابلوی تبلیغاتی رو می ببینن که جمله ای جالب روی اون نوشته شده. ببینین که می تونین اونو ترجمه کنین و جمله انگلیسی خود رو با تلفظ درست بلند بخونین.

فراموش نکنین اگه کمک لازم داشتین از برنامه هایی که به شما معرفی کردیم، استفاده کنین!

درست مثل قبل، این کار رو می تونین واسه موقعیتای جور واجور بکنین. ببینین که در طول روز چقدر می تونین این تمرینا رو بکنین تا آخرش موفق شید مهارت مکالمه انگلیسی خود رو تقویت کنین و در راه هرچه روان تر صحبت کردن قدم وردارین.

منبع : www.fluentu.com

(به مدت محدود)


دسته‌ها: آموزشی