تا به حال شده، چیزی رو به سختی یاد بگیرین و وقتی واقعا بهش احتیاج دارین نتونین اونو به خاطر بیارین؟ موثرترین روشایی که تا به حال واسه یادگیری مهارتای جور واجور تجربه کردین، چیه؟ پایگاه اینترنتی Quora، که یک شبکه به اشتراک گذاری مطالب علمیه، در این باره مطالب با ارزشی رو منتشر کرده.

باربارا اوکلی، مُدرس پایگاه اینترنتی Learning How to Learn، که یکی از بزرگ ترین منابع آنلاین جهانه، درخصوص یادگیری بهتر در Quora می گه: من تقریبا قانع شده ام که «قطعه بندی» مادر تموم روشای یادگیری حساب می شه. قطعه بندی همون روشیه که پس ی اون، شما چیزی رو به حدی خوب یاد می گیرین (مثل یک ترانه، فرمول ریاضی، یا ترکیبات صرفی یک فعل یا یک رقص معمولی) که فورا اونو به یاد آورده و اونو انجام داده یا به کار می گیرین. ایجاد الگوهای عصبی تو ذهن و یا به عبارت علمی تر، قطعه بندی عصبی، سنگ بنای پیشرفت تموم مهارتای اکتسابیه. با استفاده از تشبیه زیر (فراموش نکنین که تشبیه هم خود یکی از تکنیکای قوی یادگیریه) خیلی راحت می تونیم نحوه ی کارکرد این روش رو درک کنیم.

 

یک تکنیک علمی واسه یادگیری بهتر آموزشی

به تصویر بالا دقت کنین. همونجوری که در این تصویر نشون داده شده، هروقت سعی می کنین یک معنی جدید یا سخت رو درک کنین، ذهن شما اونو مثل یک جورچین در نظر میگیره. همونطور که در طرف چپ تصویر مشاهده می کنین، وقتی سعی می کنین چیزی رو بفهمین، تقریبا چار درگاه از حافظه ی فعال شما در قشر پیش پیشانی مغز فعال می شن تا معما رو کشف کنن. اما وقتی که به معما پی بردید اجزای متکثر این معنی (به قسمت راست تصویر توجه کنین) به شکل یک معنی واحد ترکیب شده و خیلی راحت به یک الگوی عصبی کامل تبدیل می شن. این الگوی پایانی مثل به یک روبانه که خیلی راحت از راه یکی از درگاهای حافظه ی فعال شما وارد ذهن می شه. دقت کنین که پس از انجام این فرایند سه درگاه باقی مونده در حافظه ی فعال تون آزاد هستن.

در مقابل اگه در مرحله یادگیری و مطالعه دقت و سعی لازم رو واسه قطعه بندی اطلاعات به کار نبندید، در زمان امتحان قشر پیش پیشانی محدود شما مثل به طرف چپ شکل فوق هستش. در این شرایط قشر پیش پیشانی شما به جای حل مسئله هنوز در تلاشه داده های ساده رو درک کنه و به همین باعث دچار سردرگمی می شه. بعضی وقتا افراد تصور می کنن که دچار اضطراب به دلیل امتحان هستن و همین امر هم عامل شکست اونا در حل مسائله، در حالی که بیشتر اونا اشتباه می کنن. دلیل اضطراب و وحشت این افراد از امتحان بسیار ساده س!. اونا یهو درمی یابند، اون طور که فکر میکردن داده های نپخته کافی رو در اختیار ندارن. اونا قطعات عصبی لازم خود رو قبلا آماده نکرده ان.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   یک رزومه جذاب چه ویژگی هایی داره؟

زمانی که جوون بودم از روش انستیتوی زبون وزارت دفاع واسه یادگیری زبون استفاده می کردم و در این کار بسیار موفق بودم. مبنای روش آموزشی این موسسه پیشرفت دقیق قطعات عصبی در حافظه بود که به شکل تدریجی و قدم به قدم انجام می گرفت. در روش این موسسه کلمات کم کم به جملات تبدیل می شدن و جملات در آخر یک گفتگو رو می ساختن. این روش به من کمک کرد زبون روسی رو به شکل کامل یاد بگیرم. در ۲۶ سالگی و پس از خروج از ارتش، به شکل یک دوره جبرانی شروع به یادگیری زور و ریاضیات کردم که در آخر به اخذ مدرک مهندسی از دانشگاه منجر شد. در طول دوره یادگیری ریاضیات هم از همون روش قطعه بندی بهره بردم که به من کمک کرده بود در یادگیری زبون خارجی موفق باشم.

مثلا هیچ وقت به انجام تکالیف دروس ریاضی و تحویل اونا اکتفا نکردم. به جای اون اگه مسئله سخت و مهمی به عنوان تکلیف به من داده می شد، سعی می کردم که در فاصله ها چند روزه، اونو بارها انجام داده و مرور کنم و در تموم مدت، به جز مواردی که واقعا مجبور شدم، به جوابای آماده ی کتب حل تمرین مراجعه نکردم. با استفاده از این روش در آخر اطمینان داشتم که خود به تنهایی مسئله رو حل کردم و دیگر احتیاج نبود که با استفاده از کتب حل تمرین خود رو بفریبم.

در بین مطالعه و یادگیری مطالب ساده حتما از تکنیکایی مثل بخش بندی مطالب، تمرین شمرده و حساب شده و مرور تمرینا در فاصله ها زمانی مشخص بهره ببرین. استفاده از این تکنیکا به شما کمک می کنه قطعات عصبی رو خوب در حافظه ی خود بسازین. اندرز اریکسون، که از اون با عنوان «خبره ای در بین کارشناسان» یاد می شه، بر این نکته تاکید می کنه که «واسه اونکه سریع یاد بگیرین باید آهسته و حساب شده تمرین کنین»، چون تمرکز ویژه بر یک موضوع سخت ترین بخش فرایند یادگیریه.

منبع : inc.om

دسته‌ها: آموزشی