وقتی به شما آگاهی میدن که بچتون در مدرسه خیلی راحت حواسش پرت می شه و معلمش به شما می گه: بچتون نمیتونه تا پایان درس تمرکز خود رو حفظ کنه و هر چقدر روز به انتهای خود نزدیک می شه، شرایط بدتر می شه، چه کاری از شما برمیاد؟

قبلا سعی کردین با ممنوع کردن دیدن دوستانش تا وقتی که نمره های بهتری بگیره اونو تنبیه کنین ولی به نظر فایده ای نداشتهه. جایزه دادن هم بی اثر بوده. سعی کردین با رشوه دادنِ یک اسباب بازی منحصر به فرد و یا یک بازی که اون واقعا دلش می خواسته، بهش انگیزه بدین ولی این پاداشا هم کاری از پیش نبردهه.

 

راه حل ساده س!

بازم که روزها میگذره، تنها به نظر می رسه که اون هر روز از درس عقب میفته و شما دیگر راه حلی به ذهن تون نمی رسه. نترسین، راه حل از اون چه فکر می کنین ساده تره. این چیزی مسلمه که آدما، به ویژه کودکان نمی تونن در مدت زمان طولانی تمرکز خود رو حفظ کنن. مثلا یک بچه ۵ ساله رو در نظر بگیرین، بیشترین حد زمانی که اون می تونه تمرکز کنه معمولا حدود ۱۵ دقیقهه.

راه حل این مشکل شایع، در نظر گرفتن زنگ تفریحایی منظمه (که می تونه با تغییر وضعیت واسه انجام یک کار ساده مثل شستن دستا صورت بگیره). تقسیم کردن یک درس به قسمتای قابل کنترل، زندگی رو واسه علم آموزان بسیار ساده تر می کنه. اگه واسه کودکتون زنگ تفریحی آروم در نظر بگیرین، که این زمان استراحت نباید مهیج باشه، بعد از این کار می فهمید کودک دوباره انرژی گرفته و میتونه یه بار دیگر روی درس تمرکز کنه.

در این زنگ تفریحا، کودکان رو بیشتر از حد هیجان زده نکنین

یک راه جادویی واسه تقویت تمرکز کودکان بدون تنبیه یا پاداش آموزشی

چیزی که اینجا دارای اهمیته اینه که باید مطمئن شید وقتِ استراحت، زیاد سرگرم کننده و مهیج نباشه. کودک نباید اجازه داشته باشه با موبایل خود بازی کنه و یا به مدت طولانی با بچه های دیگر صحبت کنه. باید زمان ِ استراحت، آروم و بی صدا باشه. باید در این زنگ تفریحا، کودکان تشویق شن تا آروم در جای خود بشینن و یا در اتاق قدم بزنن در حالی که به چیزایی که در سرشون میگذره فکر می کنن.

مطالعه ای که تازگیا منتشر شده نشون می ده، تنها کودکان نیستن که از این زنگ تفریحا سود می برن بلکه همه ما می تونیم در بین انجام یک کار در دراز مدت تمرکز خود رو از دست بدیم.

مطالعه تازه منتشر شده

دکتر الخاندرو یراس (Alejandro Lleras) استاد روانشناسی دانشگاه ایلینوی (Illinois) سرپرست این مطالعه، ادعا می کنه افت «منابع توجه» دلیل اتفاقیه که بهش «کاهش گوش به زنگی» می گیم. افت گوش به زنگی، افت توجه ایه که در اثر انجام دادن دراز مدت یک کار واسه ما اتفاق میفته

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   یادگیری زبون فرانسه در خونه با ٨ قدم موثر

از درک حواس تا افکار

یراس فهمید در مراحل درک حواس زمانی که محرک حسی (بینایی، شنوایی، و بقیه حواس) به مدت طولانی ثابت و تکرار شونده بمونه مغز کم کم توجه خود رو بر اون حس متوقف می کنه.

به همین دلیله که ما معمولا متوجه حس لامسه ی به دلیل لباس مون روی پوست خود نیستیم.

یراس می گه: انگیزه ثابت در مغز ما به عنوان مسئله ای غیر لازم ثبت می شه، تا جایی که مغز اونو از قسمت آگاهی ما پاک می کنه.

من پیش خودم فکر کردم که اگه تشابهی در روشایی که مغز، با اونا اطلاعات رو پردازش می کنه وجود داشته باشه، پس اگه چیزی در این بین واسه حواس صادقه باید درباره افکار هم صدق کنه. اگه توجه همیشگی به یک احساس باعث شه اون احساس از قسمت آگاهی مغز ما پنهون شه، پس توجه پایدار به یک فکر هم باید باعث پاک شدن اون از ذهن ما شه.

یافته های مطالعه

یراس و همکارش، اَتسوناری آریگا (Atsunari Ariga)، توانایی تمرکز روی یک کار کامپیوتری تکرار شونده به مدت تقریبی یک ساعت رو روی داوطلبان آزمایش کردن. این کار تحت شرایط مختلفی انجام شد. این طور که نتایج نشون می داد، سطح کارکرد بیشتر داوطلبان به طور زیادی کم شد.

تنها یه گروه که «گروه عوض کردن» نامیده می شدن، کاهشی در سطح کارکرد خود نداشتن. در بین انجام کار، به گروه عوض کردن دو وقت ِ استراحت کوتاه داده شد. نتایج آزمایش نشون می داد که این گروه در تموم مدت آزمایش تونسته ان تمرکز خود رو حفظ کنن.

یراس می گه اگه توجه کسی رو در مدت زمان زیادی به یک کار متمرکز کنیم، سطح کارکرد اون کاهش پیدا می کنه.

از دیدگاهی عملی، تحقیق ما اعلام می داره هنگامی که با وظایف دراز مدت سر و کار دارین (مثل درس خوندن قبل از امتحان یا پرداخت قبوض و مالیات)، بهترین راه گذاشتن چند وقت استراحت کوتاه واسه خودتونه. یراس می گه این وقت ِ استراحت روانی کوتاه، باعث می شه بتونین تمرکز خود رو روی کارتون حفظ کنین.

جمع بندی

یک راه جادویی واسه تقویت تمرکز کودکان بدون تنبیه یا پاداش آموزشی

همین منطق واسه کودکان هم صدق می کنه. پس خیلی راحت، قرار دادن چند زنگ تفریح در رژیم مطالعه کودکانمان می تونه پی اومدای مثبتی داشته باشه. اگه فرزندی دارین، می تونین این مسئله رو به معلم کودک تون پیشنهاد بدین. می تونین این زنگ تفریحای پشت سر هم رو در خونه هم برقرار کنین. اگه معلم هستین، می تونین وقت استراحت رو در زمان بندی کلاس تون بذارین و با این کار می بینین که نمرات علم آموزان تون به شکل زیادی بهبود پیدا می کنه.

منبع : lifehack

دسته‌ها: آموزشی