فرقی نداره مدرسه باشه، دانشگاه یا محل کار، یا فقط بخواهید یک مهارت یا سرگرمی جدید یاد بگیرین، واسه موفقیت در بخشای جور واجور زندگی، باید در هنر حفظ کردن اطلاعات جدید ماهر باشین. مثلا امتحان مهمی در دانشگاه دارین و لازمه خود رو آماده کنین. چه جوری باید این کار رو انجام بدین؟ بعضی از مهارتای محل کار و به خاطرسپاری اطلاعات از بقیه ی روش ها موثرترند. این مهارت ها کدامند؟

 

این مقاله طبق گفته های بی.پرایس کرفوت (B.Price Kerfoot) پرفسور کادر دانشکده ی پزشکی هاروارده و می خواد به شما پایه یک مهارت علمی ثابت شده رو بیاموزد که واسه افزایش ۵۰ درصدی قدرت یادگیری و نگهداری به کار میاد. تصور کنین این مهارت چه تاثیرات مثبتی می تونه روی موفقیت تحصیلی یا کاری تون داشته باشه! حتی بهتر، این روش اصلا سخت و پیچیده نیس و تقریبا هر کسی می تونه اونو یاد بگیره.هر دانش آموز، دانشجو، معلم و پدر و مادری باید روش کارکرد اونو یاد بگیره و از همه مهم تر بدونه چه جوری از اون واسه نگهداری و حفظ اطلاعات استفاده کنه. این مهارت خصوصا به درد یادآوری لیستا و موارد حفظ لغات می خوره.

قدرت تکرار فاصله دار (Spaced Repetition)

یک روش علمی واسه یادگیری آسون تر آموزشی

می خواهیم نگاهی به روش تکرار فاصله دار بندازیم و ببینیم چیجوری می تونه به شما در یادگیری مقادیر خیلی از اطلاعات کمک کنه. از پایه، در این روش فاصله بین ارائه اطلاعات کم کم زیاد و زیادتر می شه. در ده ۱۹۷۰ م. سباستین لایتنر (Sebastian Leitner) نویسنده و گزارشگر اجتماعی، سیستم جعبه ی لایتنر رو طراحی کرد. در این روش اطلاعات روی تکهای کاغذ یا برگه ارائه می شه تا زمانی که یادگیرنده نشون بده که معنی مورد نظر رو حفظ کرده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   یافته روانشناسان واسه داشتن حالی خوب

واسه استفاده از این روش، با نوشتن نکات کلیدیِ اطلاعات روی برگها شروع کنین. اندازه برگها رو تقریبا به اندازه یک کارت پستال در بیارین. هر معنی کلیدی و یا نظریه رو روی یک برگه بنویسین. در طرف دیگر برگه سوالی مطرح کنین تا سطح علم خود رو . مثلا، اگه از این روش واسه یادگیری لغات فرانسوی استفاده می کنین، خیلی راحت می تونین کلمه فرانسوی رو در یک طرف و کلمه فارسی رو در طرف دیگر بنویسین. هر برگه باید شامل سوال و جواب روشن و مشخصی باشه. با این کار می تونین خود رو امتحان کنین و یا اگه با کسی این کار رو می کنین، می تونین با پرسیدن سوال از همدیگه به هم کمک کنین.

این به شما بستگی داره که چند بار سوالات موجود در هر جعبه رو مرور کنین ولی به خاطر داشته باشین باید به اصول این روش پایبند باشین؛ یعنی حتما سوالایی رو که به اونا جواب درست دادین رو به جعبه ی بعدی منتقل کنین و به همون نسبت توجه داشته باشین سوالاتی که جواب نداده اید رو به جعبه ی شماره ۱ برگردونین و اینکه به اندازه کافی وقت روی جعبهای ساده بذارین. این روش جواب میده و می تونین دفعه ی بعدی هم که خواستین لیست بلند بالایی از موضوعی خاص رو حفظ کنین، از اون استفاده کنین.

منبع : Lifehack.org

دسته‌ها: آموزشی